Beynimizin de kullanma kılavuzunu biliyor muyuz?

Martın üçüncü haftası Türkiye’de Beyin Haftası olarak kutlanıyor. Beyin Haftası konseptinde size beynimiz hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

Beyin;  insan vücudunun %2 si ağırlığında olmasına rağmen, geriye kalan %98′i yönetiyor. Ancak çoğumuz kafamızın nasıl çalıştığı üzerine fazla kafa yormuyoruz!

Aklımızın nasıl çalıştığını bilsek ya da öğrenmeye çalışsak; düşünce yöntemimizi çözebilir ve verdiğimiz tepkilerin kök nedenlerine inebilir ve çözümler bulabiliriz.

Mümin Sekman; Her Şey Beyinde Başlar kitabında beynini en iyi şekilde çalıştırmak isteyenlere şu tür önerilerde bulunuyor.

1.       Aklımızdan günde ortalama 70.000 düşünce geçer. Kafamızda en çok neyi düşünürsek, hayatımızda onu çoğaltırız

Gandi’nin de söylediği gibi; Sözlerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür;
Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür;
Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür;
Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür;
Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür;
Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür;
Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür.

Kafanızda en çok hangi düşünceleri geçiriyorsunuz?

2.       “Beynimize çöp girerse, beynimizden çöp çıkar.” İlkesi ile beynimiz çalışıyor. Beynimizi neyle beslediğimize, midemizi neyle beslediğimiz kadar özen göstermeliyiz. Bazen beyin detoksu yapmalıyız.

Charles Bukowski ’nin de dediği gibi; “Ya düşlerin peşine düşmeyi seçersin; ya da olanları kabullenmeyi… İyi fikirlerinle güçlenir; keşkelerinle tükenirsin. Karar senin! “

3.       Araştırmalara göre, bir şeyin bütününü gözden geçirmek gerektiğinde sırt üstü uzanmış halde düşünmek en iyisi. Bir işi sonuca götürecek şekilde düşünmeniz gerekiyorsa, ayakta yürüyerek düşünmek daha yararlı.

4.       Beyin aynı anda ortalama 7 bilgi parçasını bir arada işleyebilir. İş, eş veya şehir değiştirme gibi çok boyutlu bir konu hakkında düşünürken, dikkate almanız gereken 7 den fazla değişken olacağından kafadan değil kâğıt üzerine yazarak karar almaya çalışmak gerekir.

5.       Beyin açık havada ve yürürken yaklaşık daha iyi çalışır. Beden hareket ederken, beynin düşünme kalitesi daha yükseliyor. Sağlam kafa hareketli vücutta bulunuyor.  Önemli kararlar almanız gerektiğinde, açık havada yürüyerek düşünmeyi tercih etmelisiniz.

6.       Beynin sınırlarını zorlamayan etkinlikler beyni geliştirmez. Sürekli TV seyretmek, beyni düşük viteste çalıştırarak, algı seviyesini düşürür. Beyni konfor alanından çıkarmayan etkinlikler beyni zamanla zayıflatır.

7.       Beyin kas sistemiyle çalışmadığı için, beden gibi yorulmaz. Beyindeki yorgunluk monotonluktan gelir. Beyin çok iş yaptığı için değil, hep aynı işi yaptığı için yorulur.

Bernard Shaw ’ın da dediği gibi; “Sen olan şeyleri görüp “ Neden” dersin; ben olmayan şeyleri hayal edip;” Neden Olmasın” derim.

8.       Beyin %80’i sudan oluşur. Günde 10 bardak kadar su içmemiz beyin için çok önemlidir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir! Beynimiz sulanmaz, beynimiz kurur. Susuz kalan beyin, içe kapanır, algı seviyesi düşer, stres artar.

9.       Beyni korumak da, onu geliştirmenin parçasıdır. Beyin jöle-puding arası yumuşaklığa sahiptir. Kafatasımız ise sert yapılı olduğundan, sert kafa hareketlerinde beynimiz kafamızın içine çarpıp zarar görebiliyor.

10.   Beynimizi dıştan içe doğru geliştirmenin yolu, duygularımızı zenginleştirmektir. Gözümüzü güzel ve farklı görüntülerle beslemek, kulağımızı farklı ve güzel seslerle beslemek iç dünyamızı genişletecektir. Çok gezmek de çok okumak kadar beyin dostu etkinliktir.

Şems Tebriz-i’nin de dediği gibi; “Aradığın şey o kitaplarda değil, aradığın şeyi okuyarak bulamazsın. Sende eksik olan şeyi gözlerinle tamamlayamazsın. Aradığın şeyi Dünya’da arayacaksın, aradığın şeyi yüreğinle bulacaksın. Dünya’da ki tüm kitaplar, tüm hesaplar, akıl oyunları, sayfalarca laflar, sevginin yerini tutmaz. Okuyarak öğreneceksin ama severek anlayacaksın.”

Bu konuda beynim çalışmıyor demek yerine beyninizi nasıl daha iyi kullabileceğinize odaklanın!

Beyninizi beslemeyi öğrenmek için bu hafta neler yapmayı taahhüt ediyorsunuz?