Keşke’nin Çözümü

Geçen sene koçluk verdiğim bir danışanımın olmasını istediği bir proje vardı, proje üzerinde her şeyi yaptığını düşünse de işi alamadı. O günden beri içindeki o tarifsiz duygunun adı; öfkeydi. Öfkesi kararlarının önüne geçmeye başladığı anda midesinde bir hazımsızlık oluşuyor. Bu hazımsızlık onda başarısızlık duygusu yaratıyordu. Başarısız olarak kendini etiketlediği için yeni bir iş alamıyordu. Her yeni projeye başladığında o iş aklına geliyor, kahrediyordu. Bir sonraki adıma geçemiyordu. Ta ki bu enkazdan kurtulana kadar!

Gün içerisinde o kadar çok olayla karşılaşıyoruz ki bazen refleks yanıtlar verebiliyoruz. Sonra istemediğimiz olaylar başa gelince dönüp o anları sorguluyoruz. Hatta sorgu penceresini öyle bir açılıyoruz ki yaşamdan ne beklediğimize ve yaşamın anlamını sorgulamaya kadar gidiyoruz.

Yaşam içinde dönüp dolaşan olaylar içinde kalmanın bize verdiği tortular da keşkelerimizi oluşturuyor. Vazgeçmek üzere yola çıkıyoruz ama nafile! Suçlama duvarı örülmeye başlıyor, her tuğla özgüven duvarından çalıyor ve sevgimizi yitiriyoruz.

Kendi sevgimiz tükenince ortaya öfke, rekabet, savunma… vb. duygularından oluşan bir çeşni oluşuyor. Vücuttan boşaltamadığınız gerilim hattı üzerine hayatınızı kurgulamayın. Ayarınız keşkeler ovasında gezinmekle geçiyorsa, aşılacak daha çok dağ tepe var.

Aşmanız için keşke temizliğine başlamanız gerekiyor. Keşkelerinizin altında yatan nedenleri tek tek bulduğunuzda açtığınız ufuk kapılara siz bile inanamayacaksınız. Bu kapılar vizyonunuzu geliştirerek, değişime yönelmenizi sağlayacak. Türbülanstan kolayca çıkabileceksiniz.

Temizlenmeyen her duygu, dibinde kalan virüsle yayılıyor. Oysa çocukken ne keşkelerimiz ne de çeşnilerimiz vardı.

Hepiniz için keşkelerin düğümlerini çözüp, keşke kelimesini kaldırıp, şimdiki zamanla yeni cümle kurma vakti geldi.

“Keşke---------------yapmasaydım cümlesi yerine “Beni mutlu eden………………yapıyorum ”cümlesini kurmanın vakti geldi.

Sıyrılmak için önce niyet etmek gerekiyor. Eğer bu işin niyetine girerseniz; uzun bir yolunuz var. Bu yolun haritası da açık ve ulaşılabilir. Yolun sonu sizi iç huzurunuzla varmak istediğiniz tarifsiz duyguya götürecek.

Tabi seçim sizin, keşke çukurunda kalarak çarkın içinde dönmek mi yoksa yaşamı istediğiniz gibi yaşayıp mutlu bir hayat sürmek mi?