Öz'den Hayale

Özden Hayale…

Adler koçluk eğitiminde işin tanımını; “rütbesiz, içinde ben olan ve daha çok insana dokunan, sonunda da maddi kazanç sağlayabilen” olarak tariflemiştim. Hayalimdeki işin bu denli gündemimi meşgul etmesi iş kavramını tekrar sorgulamamı sağladı.

Kurumsal hayat ve özel hayat kavramlarını aynı kişi yaşıyorsa, bu kişi birbirinden nasıl ayrılabilir ki?

Koçluk eğitimimden sonra sürekli koçluk yaparak, olma yolculuğuma doğru ilerlemeyi seçtim. Bireysel olarak yer almaya çalışırken bütün olarak dimdik hayatta kalmayı öğreniyor, her öğrendiğimi koçluk duruşuma ekliyordum. Kurum içinde salt koçluk olmaz inançlarına inat, “Kurumsal koçluk kültürü için nasıl öncü olabilirim?” diye düşünmeye başladım.

Özün ne söylüyor?

Özümde ve değerlerimde; paylaşmak, iz bırakmak, kişilerin hayatlarına dokunmak olduğunu keşfettiğim günden beri iş dünyasına bunu nasıl aşılayabilirim diye düşünmeye başladım. Aşı tutmayan projeler çoğunlukta olmasına rağmen seçeneklerin çok olduğuna kalben inandım.

Seçenek çokluğuna mantık haritamda da bir yer bulmam gerekiyordu. Zor anlarda kalbim beynime sufle veriyor, irademin gücüne güç katıyordu. Taşlar derine doğru gittikçe aklım berraklaştı ve seçenek yokluğundan seçenek çokluğuna terfi ettim.

Bu süreçte, içimdeki savaşçı hiç durmadan hayalimi perçinlerken aralarda çıkan öğretmen de stratejimi netleştirme konusunda bana destek oldu. Küçük kazanımlarla hem kendimi takdir ettim, hem de varsayımlarımı alt üst ettim.

Serginin en etkilisi hangisi?

Hayalimin işi için zihin penceremi araladım. Koçlukla ilerleyen firmaları önüme serdim. Serginin içinden hayalime ve inancıma uygun olanları değerlendirmeye aldım. Öncelikli değerlerime dokunanları ön sıraya yerleştirdim.

Sürekli şarj olabilmek için de hayalimdeki resmi ve o resmin bana verdiği güce sarıldım.

Şimdi Lc Waikiki’ de hayalimi yaşıyorum.

Hayallerinizdeki iş tanımını hayata geçirecek cesaretinizin sizi beslemesi dileğiyle;

Sevgiyle Kalın.

Şirin Yelmen Oktar

LC Waikiki

Kurumsal Akademi

Kurumsal Koç, ACC